hijyen belgesi çeşitleri

Hijyen Belgesi Çeşitleri

Herkes tarafından bilinen Hijyen Belgesi tek bir belge çeşidi değildir. İlgili yönetmelikte belirtilen en az 8 saatlik eğitim ile alınan hijyen belgesinin genel geçer 3 farklı türü mevcuttur.  Alan ve tür seçimi belge belirlemede en önemli faktördür. Yapılan iş durumu belge belirlemek için dikkat edilmesi gereken en önemli husustur. Market, restoran, lokanta gibi direk gıda ürünleri ile teması olan işletmelerde çalışanlar için alınması gereken belge Gıda Hijyen Belgesidir. Hijyen Belgesi Çeşitleri aşağıdaki gibidir.

Hijyen Belgesi Çeşitleri

Oteller için Hijyen Belgesi

Otel ve pansiyon çalışanları için Hijyen Belgesi seçimi Gıda odaklı belirlenmelidir. Mutfak Garson gibi iş bölümlerinde çalışanlar kişiler için Gıda Hijyen Belgesi seçilmelidir. Kat personeli gibi Gıda teması olmayan çalışanlar için Gıda Hijyen Eğitimi alınmamalıdır. Bu alanda çalışan kişiler için alınması gereken belge Hijyen Ve Sanitasyon Eğitimi Belgesidir.

Güzellik ve Kuaför Hijyen Belgesi

Bir diğer Hijyen Eğitimi de Güzellik ve Saç Bakım Hizmetlerinde Çalışanlar İçin Hijyen Eğitimi Belgesidir. Günümüzde çok aktif çalışan bu işletmelerde çalışan kişilerin bu belgeye ve eğitime sahip olması zorunludur.

Hijyen Eğitimi

Hijyen Eğitimi için en az 8 saat eğitim belirlenmiştir. Bu eğitimler kaydınız yapıldıktan sonra adınıza tanımlanmaktadır. Giriş bilgileriniz tarafınıza iletildikten sonra sisteme giriş yapabilirsiniz. Bu alanda adınıza tanımlanan 8 saatlik eğitim mutlaka tamamlanmalıdır. Sistem otomatik olarak aldığınız eğitimin zamanını hesaplamaktadır. Eğitim tamamlandıktan sonra online sınav mevcuttur. Sınav başarı puanı 60 olarak belirlenmiştir. Sistem şuan bu alanların takibini yapmamaktadır. yakın zamanda takip eder hale gelecektir.Hijyen Belgesi Çeştleri

Online eğitim için belirli yer zaman zorunluluğu yoktur.  Giriş bilgileriniz ile istenilen zaman da sisteme giriş yapılabilmektedir. Hijyen Belgesi Çeşitleri seçilirken eğitim durumu da  göz önünde bulundurulmalıdır.

 E Devlet Sorgulama

Hijyen Belgesi Çeşitleri belirlendikten  ve bütün işlemler bittikten sonra adınıza çıkarılan Hijyen Belgesi E Devlette sorgulanabilir. Belge Kaydı E Devlet üzerinden yapılmamaktadır. Bu konuda çok yanlış bilgiler vardır. Belge kaydı halk eğitimlerden ve üniversitelerin uzaktan eğitim modeli ile yapılmaktadır. Üniversitelerden alınan hijyen belgeleri kamu özel bütün sektörlerde geçerlidir.

Belge Geçerli mi?

Üniversitelerden alınan belge kamu özel  bütün kurumlarda geçerlidir. Bazı kurumalardan belge geçerli değil gibi bilinmeden ilgili Hijyen Yönetmeliğine bakılmadan bilgi verilmektedir. Türkiye’nin en çok belge veren kurumu olarak bizde bu durumla bir kaç kere karşılaştık. İlgili yönetmelikte belirtilen eğitim şekli bölümünde açık açık belgenizin doğruluğunu belirleyen açıklamalar mevcuttur. Her hangi bir kurumda problem yaşanması durumunda bu yönetmelik ilgili kişi ile paylaşılmalıdır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top